بودن یا نبودن صفرها

وی افزود : یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی دولت، اصلاح سیاست‌های پولی و مالی کشور است که از جمله موارد مصوب موجود در این محور، حذف سه یا چهار صفر از پول رایج کشور است.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس، تصریح کرد: حذف صفر از پول ملی، فعلا تنها یک ایده است و هنوز برنامه مدون کاملی برای اجرای آن موجود نیست.

 

حذف صفر تأثیر چشمگیری بر نرخ تورم ندارد

وی با رد برخی تفاسیر درباره تأثیر مثبت حذف صفر از پول ملی بر کاهش تورم، ادامه داد: این طرح کم‌ترین تأثیر را بر نرخ تورم دارد و اصولا سازکارهای مؤثر بر این نرخ، ارتباط مستقیمی با بودن یا نبودن صفرها ندارند.

 

کاهش حجم پول در گردش کشور

خباز با بیان این‌که افزایش ارزش پول ملی، افزون‌بر تأثیر مثبت در وجهه این پول، باعث گرد شدن قیمت کالاها و خدمات می‌شود، توضیح داد: هم‌زمان با حذف صفرها از پول ملی، حجم پول در گردش کشور کاهش می‌یابد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، کاهش حجم پول در گردش کشور، مشکل حجم بالای اسکناس‌های مورد نیاز و هزینه‌های کلان چاپ آن را در تیراژ بالا برطرف می‌کند.

 

استفاده از تجربه کشورهای موفق

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان این‌که ترکیه از کشورهای موفق در  اجرای طرح حذف صفر از پول ملی است، یادآوری کرد: در بررسی فرصت‌ها و موانع اجرای این طرح، باید به تجربه کشورهایی همچون ترکیه که آن را اجرا کرده‌اند، توجه شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید