گسترش موسیقی زیرزمینی نتیجه سخت‌گیری وزارت ارشاد است

جواد آرین‌منش درباره وضعیت موسیقی در کشور گفت: موسیقی ما مانند یک بازار آهنگری شده زیرا انواع و اقسام موسیقی‌ها به کشور ورود پیدا کرده؛ درحالی‌که این امر باید هدایت شده باشد و با نظارت و کنترل، از ترویج بی‌رویه انواع موسیقی‌های وارداتی به خصوص موسیقی غربی جلوگیری کرد و تولیدات هم کاملا تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درباره موسیقی سنتی ایرانی افزود: موسیقی اصیل سنتی ایرانی که معمولا با بهره‌گیری از اشعار شعرای بزرگ و گران‌سنگ پارسی‌زبان اجرا می‌شود و حاوی پندها و حکمت‌های ارزشمند و به دور از ویژگی‌های موسیقی غربی است، امتیازات بسیار مثبت و فراوانی دارد و باید مورد توجه رسانه‌ها به‌خصوص صداوسیما قرار بگیرد.

وی اظهار کرد: اگر قرار شود آموزش‌هایی در حوزه موسیقی وجود داشته باشد، اهتمام ما به موسیقی سنتی ایرانی و پارسی است زیرا هویت ملی ما را در برابر موسیقی غربی که متاسفانه در جامعه رو به گسترش است و موسیقی ایرانی سنتی ما را تحت تاثیر خود قرار داده، حفظ می‌کند.

آرین‌منش با تاکید بر ضرورت تنوع موسیقی در جامعه متناسب با نیاز مخاطبان تصریح کرد: نسل جوان امروز با توجه به دسترسی به رسانه‌های گوناگون و شنیدن انواع و اقسام سبک‌های مختلف موسیقی، انتظار دارد تنوع در کار موسیقی ایرانی وجود داشته باشد و من فکر می‌کنم اهتمام به این امر می‌تواند موجب تنوع شود.

وی گفت: افزایش تولید در عرصه موسیقی، توجه بیشتر صداوسیما و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند تنوع موسیقایی در کشور را نیز به دنبال داشته باشد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تلاش برای حذف برخی انواع موسیقی را نادرست دانست و خاطرنشان ساخت: قاعدتا ما نمی‌توانیم برخی انواع موسیقی را حذف کنیم ولی می‌توانیم آنها را با فرهنگ، سنت‌ها و ارزش‌های خودمان آمیخته کنیم تا در حدی که مجاز تلقی می‌شود، پیام‌رسان ارزش‌های ملی و فرهنگی ما باشد و بنابراین به جای حذف، باید آن را در خدمت فرهنگ ایرانی اسلامی خود قرار دهیم.

وی درخصوص موسیقی موسوم به زیرزمینی گفت: توصیه‌ها بر این است که بی‌رویه به ترویج موسیقی و آموزش آن پرداخته نشود و شاید همین تاکید باعث افراط وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی در این زمینه شده و سخت‌گیری‌هایی که در صدور مجوزها انجام داده، باعث شده موسیقی از مکان‌های رسمی دور و به صورت زیرزمینی انجام شود و متاسفانه کنترل و نظارت دقیقی هم بر این نوع موسیقی انجام نمی‌شود.

/ 1 نظر / 16 بازدید