قطب تولید گردو کشور در معرض نابودی است

وی در این باره افزود: استان کرمان به ویژه شهرستان‌های بافت و رابر به کشت گردو معروف‌ هستند و به‌دلیل کیفیت بالای این محصول، کرمان به یکی از قطب‌های تولید گردوی کشور تبدیل شده است.
نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: فقط در شهرستان بافت و رابر حدود پانزده هزار هکتار گردو کاشت می‌شود.
وی درباره دلایل مشکلات گردو کاران، ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر که در کشور و به‌ویژه استان کرمان رخ داد، باعث شد که درختان گردو از  ریشه ضعیف بشوند.
بختیاری درباره مشکلات دیگر درختان گردو، افزود: متاسفانه طی سال‌های اخیر شیوع آفت غیربومی به نام کرم خراط، بسیاری از درختان گردوی این  شهرستان را به نابودی کشیده است.
وی در ادامه گفت: وقتی آفت وارد باغ‌ها می‌شود، درختان گردو را از درون تخریب می‌کند که این امر کشاورزان را مجبورمی‌کند تا برای مقابله با آفات، درختان را آتش بزنند.
این نماینده درباره میزان خسارات وارد شده بر باغ‌های گردو بافت، گفت: شیوع آفت خراط حدود چهل درصد از باغ‌های رابر و سیصد هزارهکتار از باغ‌های شهرستان بافت را درگیر و آلوده کرده است.
بختیاری درباره اقدامات دولت برای کاهش شیوع  آفت‌ خراط در باغات گردو، تصریح کرد: خوشبختانه مطالعاتی در سال 88 انجام گرفت و سال پیش هم کار‌های عملیاتی این پروژه آغاز شد، ولی متاسفانه بعد از گذشت چند مدت به‌دلیل نبود اعتبار پروژه دفع آفات گردو متوقف شد.
عضو کمیسیون عمران مجلس درباره اعتبارات پروژه دفع آفات گردو، تاکید کرد: به این پروژه در کل حدود پنج میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد که این مقداراعتبار برای دفع آفات بسیار کم است.
با وجود نابودی بخشی از باغ‌های گردوی استان کرمان این آفت تاکنون کنترل نشده است و با شروع فصل بهار و تخم ریزی حشره، موج جدید شیوع این آفت نیز شکل گرفته است.

/ 0 نظر / 29 بازدید