قیمت گاز و برق در سه‌ماهه اول سال90 افزایش نمی‌یابد

"محمد دهقانی نقندر" با اشاره به تصویب تنخواه مالی 20 هزار میلیارد تومانی برای مخارج دولت در دوماه نخست سال 90، گفت: در قانونی که مجلس تصویب کرد دولت موظف شده است تا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و عواید ناشی از آن را همانند سه ماه پایانی سال 89 در سه ماه نخست سال 90 ادامه دهد و این به معنای این است که در سه ماه نخست سال جاری به طور حتم افزایشی در قیمت گاز، برق، بنزین و سایر اقلام سوختی اتفاق نمی‌افتد.

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس افزود: تا جایی که در نشست‌های دولت و مجلس هم مطرح شده است دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت گاز و برق در ماه‌های نخست سال ندارد و مصوبه مجلس هم به عنوان قانون در این امر دولت را کمک می‌کند تا کار خود را طبق قانون انجام دهد.

 

شیب افزایش قیمت سوخت باید اصلاح شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس به دنبال واقعی کردن قیمت سوخت در کشور ظرف مدت پنج سال بود، گفت: مجلس در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها دولت را مکلف کرد که ظرف مدت پنج سال قیمت سوخت و انرژی را در کشور واقعی کند، نه اینکه در سال اول قیمت را تا نزدیک قیمت واقعی بالا ببرد.

وی تصریح کرد: شیب افزایش قیمت سوخت و انرژی در کشور تند بود و همین موضوع موجب شد تا نگرانی‌های چشمگیری در بین مردم بوجود بیاید و بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی در شوک این افزایش قیمت با زیان مواجه شوند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی در کشور باید اصلاح شود، گفت: امیدورایم دولت در سال جاری با نگاه به تجربه سال گذشته قصد افزایش دوباره قیمت سوخت با شیبی تند را نداشته باشد.

تاخیر 75 روزه دولت در ارائه لایحه بودجه موجب شد تا مجلس قادر به نهایی کردن بودجه 90 در اواخر سال 89 نباشد، از همین رو مجلس اقدام به تصویب طرحی کرد که بر اساس آن تنخواهی 20 هزار میلیارد تومانی برای دو ماه نخست سال 90 در اختیار دولت قرار گرفت. در یکی از بندهای این قانون دولت مکلف شد تا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را مانند سه ماه آخر سال 89 اجرا کند.

/ 0 نظر / 13 بازدید